Youtube

YouTube Seo Nasıl Yapılır?

Youtube seo yaparak, youtube üzerinde daha fazla görüntülenme ve daha fazla abone kazanabilirsiniz eğer sizde yapmak istiyorsanız youtube seo yapmayı çok seviceksiniz makalemizi sonuna kadar okuduktan sonra youtube seo yapmak için gerekli tüm bilgilere sahip olucaksınız hadi gelin başlıyalım.

YouTube Seo Nasıl Yapılır?

Youtube Seo Nedir ?

Bugünlerde SEO denildiğinde her ne kadar akıla google arama motoru gelse de youtube’da google kadar olmasada google kadar nitelikli bir arama motorudur, youtube üzerinde seo yapmak ise sizi daha fazla kişinin keşfetmesini sağlamak için arama motoru üzerinde yapılan bir optimizasyondur.

Youtube seo kulağa ne kadar tuhaf gelsede sizin için çok büyük faydası olucak bir optimizasyondur.

Youtube Seo Nasıl Yapılır?

YouTube SEO yapmak normal google arama motorundaki seoya göre biraz daha detaylıdır ama endişe etmenize gerek yok makalenin sonunda bütün herşeyi öğreneceksiniz.

YouTube SEO yapmak için ücretli araçlara ve programlara ihtiyacınız yok. Tamamen ücretsiz olarak kanalınızın için seo yapabilirsiniz ama herşeyi tam yaptığınızdan emin olmanız gerekiyor, o yüzden makalemizi sonuna kadar okuyun ve gerekli tüm bilgileri not edin.

1. Youtube Anahtar Kelime Araştırması

Youtube seo yapmaya başlarken sizin için en önemli kriterlerden birisi anahtar kelimedir bu yüzden youtube seo yapmaya başlamadan önce mutlaka anahtar kelimelerinizi seçmeniz gerekmektedir. Arama motorlarına göre olan kelimelerden biraz farklıdır buradaki sonuçlar genelde ”nasıl yapılır” kelimesi öne çıkar.

Anahtar kelime fikirlerinizi doğru şekilde bir liste halinde oluşturun.

Anahtar kelime ararken youtubenin arama kısmına içeriğiniz ile ilgili kelimeleri yazarak bulabilirsiniz.

YouTube Seo Nasıl Yapılır?

Örneğin sosyal medya kelimesini aratıyoruz ve bu sonuçlar karşımıza çıkıyor, burada çıkan bir çok kelime görüyorsunuz bunlar youtube kullanıcılarının en fazla arattığı kelimeler, o yüzden popüler olup olmadığı hakkında düşünmenize gerek yok hepsi %100 popüler kelimelerdir.

Anahtar kelimeyi optimize etmek youtube için çok önemlidir, bir videonun çok fazla görüntülenme sayısı var ise bu görüntülenme sayıları anahtar kelimesine optimizasyon edilir ve artık o kelimeyi arayan kullanıcı içeriklerin en üstünde fazla görüntülenmesi olan videoyu görecektir.

Oluşturduğunuz listedeki en iyi anahtar kelimeyi seçin.

Artık anahtar kelimelerinizin bulunduğu listeyi oluşturduğunuza göre en iyi anahtar kelimeyi seçmeliyiz, eğer youtube kanalınızın çok fazla abonesi yok ise düşük rekabeti olan kelimeleri seçmelisiniz. Rekabet oranı yüksek kelimeler seçerseniz videolarınız arama sonuçlarında kaybolucaktır, o yüzden düşük rekabetli anahtar kelimeler ile başlıyarak ilerlemeliyiz daha sonrasında abone sayımız artınca rekabetli kelimelere girişebiliriz.

Anahtar Kelime Rekabeti Öğrenme

YouTube Seo Nasıl Yapılır?

Yukarıda bulunan sonuçlar kısmına bakın, burada belirtilen sayı o kelime üzerinden paylaşılmış youtube video sayısını gösterir, bu sayı ne kadar yüksek ise o kelimede rekabet o kadar fazladır.

1.1 Youtube Sıralama Almanız İçin Faktörler

 • Kanal abone sayınız.
 • İzlenme sayınız.
 • Videonuzu beğenen kişi sayısı.
 • Videonuzu embed olarak kullanan site sayısı.
 • Açıklamadaki anahtar kelime sayısı.
 • Videonuzun süresi.
 • Video açıklaması.

2. Kaliteli Videolar Oluşturun

Youtube seo için olmazsa olmazlardan birisi video içerikleridir, YouTube videolarınızın arama sonuçlarında görüntülenmesini ve en üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız videonuzu izleyen kullanıcılara videonuzun tamamını izletmeniz, hedef kitleyi elinizde tutmanız  ve kanalınız üzerinde etkileşimde bulundurmanız gerekiyor. Videonuzu izleyen kullanıcılar bunları yapar ise youtube bunu fark edecektir ve sizin videonuzu bu kelime ile alakalı arama yapan kişilere en üst sıralarda en iyi şekilde çıkaracaktır.

Youtube seo yaparken izlenme sayısı çok önemlidir, insanlar sizin videolarınızda çok fazla vakit geçiriyor ise sizin videolarınızı beğeniyorlar demektir bu yüzden insanların hoşuna gidebilicek videolar oluşturmalısınız.

Unutmadan söylemek isterim, aynı konu ile alakalı birden çok video bulunuyorsa kanalınızda bu videoları oynatma listesi olarak bir araya getirmenizi öneririm, kullanıcılar o videonuzu izledikleri zaman oynatma listesindeki videolarıda ilgilerini çekiceği için izliyeceklerdir.

Bu şekilde kanalınızdaki videoları oynatma listesi yapmalısınız.

YouTube Seo Nasıl Yapılır?

3. Video Başlığı Optimize Etmek

Video başlıklarınızı optimize etmek için anahtar kelimelerinizi başlıkta geçirmelisiniz ayrıca ilgi çekici bir başlık bulmanız gerekiyor, insanlar videoya girmeden önce başlıkları dikkate aldığı için ilgi çekici bir başlık olan videoyu mutlaka izleyeceklerdir.

Örneğin;

YouTube Seo Nasıl Yapılır?

Video başlığınızı en az 5 kelimeden oluşturmalısınız, blog sayfalarında yapıldığı gibi başlığınızın başına anahtar kelimenizi ekliyerek uzun kuyruklu kelimeler kullanabilirsiniz.

4. Video Açıklamanızı Optimize Edin

YouTube SEO yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise video açıklamanızı seoya uygun şekilde oluşturmak, video açıklaması eklerken youtube ve googlenin videonuzun içeriğini anlamak için açıklamanızı kullandığını unutmayın. Youtube ve google video içeriğinizi ne kadar iyi anlarsa o kadar yukarı sıralarda konumlanırsınız, videolarınız kenar çubuğunda sık sık gösterilir.

Video Açıklaması Nasıl Optimize Edilir

 • En az 300 kelime açıklama.
 • Anahtar kelimeniz ilk 25 içerisinde yer almalı.
 • Anahtar kelime ve türevlerini bir kaç kez kullanmalısınız.

Youtube seo kritelerine göre optimize edilmiş açıklama, youtube ve googleye spam olmadan videonuzun içeriğini en iyi şekilde açıklayacaktır.

5. Etiketleri Optimize Etmek

Etiket kullanmak youtube’un bize sağladığı seo özelliklerinden birisidir, videolarınızda etiket kullanmak çok önemli değildir ama videolarınızın görüntülenme sayısını arttırmak için anahtar kelimelerinizi girmenize yardımcı olur.

Etiket kullanıcaksanız videonuz ile alakalı anahtar kelimeleri kullanın.

Maximum 10 kelime kullanmaya özen gösterin.

Kullandığınız etiketler o etiket ile alakalı bir video izleyen kişinin karşısına önerilen videolar olarak çıkacaktır.

6. İlgi Çekici Küçük Resim Yapın

küçük resim youtube’un direkt olarak kullandığı bir seo faktörü olmasada seo üzerinde büyük etkisi vardır.

Resimde gördüğünüz şekilde küçük resimler videonuzu daha fazla kişinin izlemesini sağlıyacaktır bence mutlaka dikkat etmeniz gereken bir husus.

YouTube Seo Nasıl Yapılır?

İlgi çekici ve kaliteli bir küçük resim daha fazla ziyaret getirir ve buda iyi bir optimizasyon demektir, küçük resminizin öne çıktığından ve kanalınızı görüntüleyenlere ne olduğundan iyi bahsetmeniz gerekiyor.

 

7. Alt Yazı Eklemek

Bu yöntem size youtube seo için en büyük katkıyı sağlıyacak işlemdir, youtube videolarının alt yazı desteklediğini biliyorsunuzdur. Bunlar işitme güçlüğü çeken kişiler için olmaz ise olmazlardandır aynı zamanda youtube seo için harika bir etkisi vardır.

Eklediğiniz alt yazılar arama motorları tarafından taranabilir olduğundan dolayı, alt yazı eklediğiniz zaman youtube kanalınız için güzel bir seo değeri elde edebilirsiniz. Youtube otomatik alt yazı destekliyor ama bu alt yazılar tamamen kusursuz olmadığı için video kalitenizi düşürücektir o yüzden manuel olarak eklemek çok daha iyi etki sağlıyacaktır.

8. Dosya İsminizi Düzenleyin

Youtube seo için etkisi tartışılan bir konu olsada yapmakta fayda var, video dosyanızın ismini anahtar kelimenizi kapsıyacak şekilde değiştirerek yüklemeniz gerekiyor örneğin; Dosyanız 31161511.mp4 adına sahip olabilir siz bunu sosyal-medya-uzmani.mp4 olarak değiştirmeniz gerekiyor.

Yeniden adlandırarak anahtar kelimenizi ekliyeceğiniz için youtube’un video içeriğinizi anlamasıda kolay olucaktır.

9. İzleyenler Yorum Yapmasını Sağlayın

Videonuzu izleyen kişileri yorum yapmaya teşvik etmelisiniz eğer videonuzu izleyen kişiler videonuza yorum yapar ise buda youtube seo için çok büyük katkı sağlayacaktır, o yüzden videonun sonunda izleyicilerin yorum yapmasını sağlamalısınız.

YouTube kanalınız’da paylaştığınız videoların yorumlarına dikkat eder ve kullanıcıların ne dediğini inceler ona göre sizin de optimize şansınızı yükseltir.

10. Abone Olmaya Teşvik Etmek

YouTube SEO yaparken hedeflediğimiz şeylerden birisi olan abone sayımızı arttırmak için mutlaka videonun başında, ortasında ya da sonunda olması gereken, abone ol introsudur bu introları mutlaka kullanmalısınız çünkü videonuzu izleyen kişiler kanalımıza abone olmayı unutabiliyor sizde bu şekilde onları kanalınıza abone olmaya teşvik edebilirsiniz.

YouTube SEO yaparken daha yüksek kelimelerle rekabet edebilmek için abone sayımız önemli o yüzden bu durumu dikkate alın, ilk başlarda rekabet oranı yüksek olmayan kelimeleri kullanmalısınız tekrar hatırlatmak isterim.

11. Sosyal Medya Paylaşımı

Günümüzde bir çok sosyal medya uygulaması bulunuyor bunları youtube seo için kullanabiliriz. Facebook, instagram ve twitter gibi platformlarda videomuzu paylaşmak çok önemli hatta facebook üzerinde paylaşmak daha da önemli, güzel bir açıklama ile facebook’da videonuzu paylaşırsanız youtube kanalınız için çok güzel bir etkileşim elde edebilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden paylaştığınız youtube video linkiniz ile çok kaliteli bir backlink sağlayacaksınız ve böylece sosyal varlığınızı büyüterek aynı zamanda etkileşim elde etmiş olacaksınız yani hem facebook üzerinden etkileşim hem youtube videonuz üzerinden etkileşim toplayacaksınız. Buna kazan-kazan yöntemi deniliyor.

12. Videolarınızı Gömmek

Embed ile videolarınızı gömmek daha fazla izlenme sayısına ulaşmanızda çok büyük etki sağlar, embed ile herhangi bir yere videonuzu gömebilirsiniz ama alakalı bir yere gömmek çok daha faydalı olucaktır. Ayrıca embed kullanmak eklediğiniz siteninde trafiği arttırcaktır bu yüzden embed kullanmayıda düşünmelisiniz.

Embed ile video gömmek için size bir fikir vericeğim; Youtube kanalınız için çektiğiniz videoları yazı olarak paylaşmak için bir blog kurabilirsiniz. Bu blog içinde seo yaparak google arama motorlarında sıralama elde edebilirsiniz, youtube kanalınızın için çektiğiniz videolar için burada bir makale hazırlayarak videonuzun içine gömerseniz çok hızlı şekilde youtube üzerinde büyüyebilirsiniz.

Google arama motorları için seo nasıl yapılır bilmiyorsanız https://www.ayhankaraman.com/seo/ sitesinden en iyi şekilde öğrenebilirsiniz.

13. Paylaşım Saati

YouTube SEO yaparken dikkat etmeniz gereken konulardan biri ise videonuzu paylaştığınız saattir, kanal analizleriniz üzerinden bakarak abonelerinizin ne zaman aktif olduğunu ve videolarınızın en çok hangi saatte izlendiğini tespit edin. Ondan sonra haftalık bir çizelge çıkararak o günlerde ve o saatte yeni videolarınızı yayınlayın buda çok önemli bir youtube seo kriteridir.

YouTube genellikle abonelerinizin ne zaman aktif olduğunu söylemez o yüzden siz kendiniz birkaç kez video yükleyerek bu saatleri tespit etmelisiniz, benim size önericeğim zamanlar ise şu şekilde;

cuma günü saat 19:00 cumartesi günü öğleden sonra bir saat, pazar günü ikindin saatleri bunları dikkate alarak YouTube’a videolarınızı yüklerseniz daha hızlı izlenmesini ve daha çok izlenmesini sağlayabilirsiniz.

14. Son Ekran Optimizasyonu

YouTube studio aracılığı ile son 90 gün içinde en çok izlenen videonuzu bulun ve bu videonuzun sonuna izleyicinin sizin kanalınız’da bulunan videolardan izleyebileceğini düşündüğünüz bir videoyu en çok izlenen videonuzun sonuna ekleyin yani önerin.

YouTube Seo Nasıl Yapılır?

Bu şekilde yapmanın da etkisi çok büyük eğer kişi sizin YouTube kanalınızı beğendi ise sizin önerdiğiniz video onun için hediye gibi gelicektir. Eğer o videoda izleyicinin hoşuna gider ise kanalınızdaki bütün videoları izlemeye kadar ilerleyecektir.

 

Evet bu makaleyi buraya kadar okuduğunuza göre youtube seo programı, youtube seo eklentisi gibi araçların olmadığını anlamış olmanız gerekiyor.

Youtube seo nasıl yapılır hakkında makalemizde sizler için en detaylı şekilde yapmanız gerekenleri anlattık eğer sormak istediğiniz başka sorularınız var ise lütfen yorum kısmından sormaktan çekinmeyin.

Youtube üzerinden para kazanmak için tüm detayları ile anlattığımız makalemizi Youtube Para Kazanma Yolları *2021 mutlaka okumalısınız.

 

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. YouTube seo için bir çok içerik okudum ama bu kadar içten ve detaylı anlatanı ilk defa gördüm 😊 artık sitenizi takipteyim 👋🏻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu