Teknoloji

Kuluçka Makinesi Nedir ? ( En Detaylı Şekilde)

Kuluçka makinesi ne işe yarar ? nasıl kullanılır ve nereden satın alınır gibi sorularınızı bu makalemiz ile gün yüzüne çıkarıcağız, son zamanlarda kuluçka makinesi çok meşhur bir hal almış bulunmakta, salgın dönemi ile birlikte insanlar evlerinden para kazanabilicekleri bir yol arıyorlar, bazı insanlar ise bahçesinde yapıcakları iş arıyor.

Kuluçka makinesi bahçesinde yada evde civciv büyüterek para kazanmak isteyen kişilerin tercih ettiği bir makinedir, kuluçka makinesi ile döllenmiş yumutları bir araya getirerek Dünya’ya civciv getirebilirsiniz 🙂

Kuluçka Makinesi Nedir ? ( En Detaylı Şekilde)

Kuluçka Makinesi

Kuluçka makinesi almak istiyorsanız ve nasıl ticarete dönüştürerek para kazanabilirsiniz merak ediyorsanız hadi gelin bir göz atalım. Kuluçka makinesi almak için öncelike güvenilir bir satıcı bulmalısınız, sizler için Türkiye başta olmak üzere toplamda 9 ülkeye satış yapan icivciv.com.tr sitesini önerebilirim.

Kuluçka makinesi en ucuz, şeklinde araştırma yaparak kalitesiz kuluçka makinelerini almamaya özen göstermelisiniz, sonuçta bir canlı yetişicek içerisinde.

Güvenilir şekilde kuluçka makinesi aldıktan sonra yumurta seçimi yapmanız gerekiyor bu konu için birazdan bahsediceğim.

Kuluçka Makinesi Fiyatları

Kuluçka makinesi fiyatları kaliteye göre değişiklik gösteriyor ama 500 tl ile 5.500 tl arasında fiyatı değişiklik gösteriyor. Aynı zamanda yumurta türlerine göre kuluçka makinesi fiyatları değişiklik gösterebiliyor.

Kuluçka Makinesi Nedir ?

Kuluçka makinesi nedir; kuluçka makinesi döllenmiş yumurtaların belirli bir ısı içerisinde ve belirli bir vakite içerisinde gelişme dönemidir gelişme tamamlandıktan sonra civcivler hayata gelmekte.

Kuluçka Makinesi Nedir ? ( En Detaylı Şekilde)

Kuluçka Makinesi İçin Yumurta Seçimi

Kuluçka makinesi yumurta seçimi yapmak önemli bir nokta, kuluçka makinesi ile hangi yumurtalar uyumlu; Kuluçka makinelerinde tercih ediceğiniz yumurtalar döllenmiş yumurta olmalıdır, marketten aldığınız yumurtalar ile civciv elde edemezsiniz. Eğer kendi bahçenizde tavuklarınız varsa yanında horozunuz olması gerekiyor eğer yok ise döllenmiş yumurta elde edemezsiniz.

Kuluçka makinesi aldıktan sonra yumurta bulamadıysanız, size tavsiye edebiliceğim tek yöntem şehrinizde ki çiftçileri bulup kendilerine bu durumu iletmeniz %99 ihtimalle size yumurta bulma konusunda yardımcı olucaklardır.

Kuluçka Makinesi Ayarları

Kuluçka makinesi ayarları, aşşağıda belirtilen şekilde yapılmalıdır tek esas alınması gereken konularan birisi budur. Kuluçka makinesini yumurtaları yerleştirmeden bir gün önce işi boş şekilde ısıtmaya başlayın.

Kuluçka makinesi gün ayarı

Kanatlı Cinsi Kuluçka Süresi (Gün) Gelişim sıcaklığı Çıkım Sıcaklığı Gelişim Nemi (%) Çıkım Nemi (%)
Tavuk 21 37,8 37,5 % 55-60 % 65-70
Hindi 28 37,6 37,2 % 55-60 % 65-70
Bıldırcın 17 37,7 37,5 % 55-60 % 65-70
Keklik 24 37,7 37,2 % 55-60 % 65-70
Sülün 24 37,7 37,5 % 60-65 % 70-75
Ördek 28 37,8 37,2 % 55-60 % 70-75
Kaz 30 – 32 37,7 37,5 % 55-60 % 65-70
Tavus Kuşu 28 37,5 37,2 % 55-60 % 70-75
Deve kuşu 42 36,2 35,7 % 22-25 % 30-50

Kuluçka Makinesi Havalandırma

Kuluçka makinesi havalandırma ayarları yapmak önemlidir, her canlının havaya ihtiyacı olduğu gibi dünya’ya gelicek civcivlerinde havaya ihtiyacı var.

Kuluçka makinesi havalandırma; Kuluçka makinelerinde havalandırma çoğu makinede otomatik olarak yapılıyor o yüzden bu konuya değinmek doğru olmaz elektirikler kesilince otomatik olarak hava kanallarını açarak bir çok makine var o yüzden makine alırken buna dikkat etmenizi öneririm.

Kuluçka makinesi içerisine yumurtaları yerleştirmeden önce bir gün önceden kuluçka makinesin çalıştırarak ısıtmanızı tavsiye ediyorum bu sırada havalandırmaların düzgün çalışıyor olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Kuluçka Makinesi Evde Nasıl Yapılır ?

Kuluçka makinesini evde yapmak istiyorsanız evde kuluçka makinesi yapmanız imkansıza yakın bir durum, eğer kuluçka makinesi satın alarak evde civciv hayata getirmek istiyorsanız belirli ayarları yaparak başarılı şekilde sonuç alabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir konu var; Kuluçka makinesini aldığınız şirketin kullanım kılavuzun’da yazdığı şekilde yumurtaları kuluçka makinesine koyarak ayarlamalısınız. Eğer kullanım kılavuzu gelmedi ise firma ile iletişime kesinlikle geçmelisiniz.

Kuluçka Makinesi Nedir ? ( En Detaylı Şekilde)

Kuluçka Makinesi Civciv Ne Zaman Çıkar

Kuluçka makinesi ayarlarını yaptıktan sonra beklemeniz gereken günler yumurta türüne göre değişiklik gösteriyor, Tavuk yumurtalarında 21 gün ördek ve hindi yumurtalarında ise 28 gün tamamlandığı zaman çıkım işlemlerine başlamanız gerekmektedir.

Yumurtalarınızı kuluçka makinesi içerisinden çıkıma 3 gün kaldığı zaman çıkartmalısınız.

Kuluçka Makinesi Civciv Çıkmadı

Kuluçka makinesinin ayarlarını düzgün yaptıktan sonra kuluçka makinesinden civciv çıkmadı ise  21 gün sonra civciv çıkmadı ise sıcaklık her yere eşit dağıtılmıyor olabilir. Bu yüzden 21. günde civciv çıkmayabilir. 22. 23. ve 24. günleri takip etmek önemli 24. gün sonunda civciv çıkmadı ise civcivin yumurta içinde öldüğünü söyleyebilirim.

Bu yazımız buraya kadardı merak ettiğiniz herşeyi lütfen yorumlar kısmından bize sorun. En hızlı şekilde cevaplıyacağım.

Sosyal medya platforumlarından birisi olan instagram’dan ürün satışı yaparak para kazanmak hakkında bilgi almak isterseniz Instagramdan Ne Satabilirim (En Karlı Ürünler) makalemize mutlaka göz atın.

 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu