İnstagram

Instagram Para Kazanma Yolları

Instagram para kazanma yolları arıyorsanız, emin olun bu yazımızda sizler için tüm detaylarını anlattık sonuna kadar okuduktan para kazanmak için yüksek bir bilgi sahibi olucağınızı düşünüyorum. Merak ettiğiniz ve akılınıza takılan bütün soruları yorum kısımdan bizlere sorabilirsiniz.

Instagram Para Kazanma Yolları

Bilgisayar ve bilişim çağında olduğumuzdan internet kaynaklı platformlar her gün daha da büyüyor. Sosyal medya her yaştan insanın kullandığı bir mecra haline geldi ve çok farklı amaçlarla kullanılabiliyor. Birçok kullanıcı da Instagram üzerinden para kazanmanın yolları nedir diye arıyor. Birçok sosyal medya platformu varken özellikle Instagram üzerinden para kazanmak istenmesinin nedenlerinden biri bu platformun görsele dayalı olmasıdır. Okumayı sevmeyen bir millet olduğumuzu düşünürsek görseller daha cezbedici olabiliyor. Bir diğer sebep ise Instagram’a 15 saniyelik videolar yüklenebilmesidir. Birçok kullanıcı bu özelliği pazarlama fırsatı olarak değerlendiriyor.

Instagram’da para kazanmanın birçok yolu var. Bunlardan bazıları ürün satmak, hizmet satışı yapmak, reklam almak, mekân veya ürün tanıtımı yapmak olarak sayılabilir. Sosyal medyanın yükselen yıldızı Instagram, hayal gücünün iyi olduğu kişiler için ekmek teknesi oluyor.

Instagram’da Para Kazanmanın Yollarından Biri: Ürün Satmak

Instagram üzerinden para kazanmanın en popüler yollarından biri ürün satmaktır. Bunu yapmak için başvurabileceğiniz 3 farklı yol vardır. Bunlar satış ortaklığı yapmak, imalat yapmak ve toptan veya yurtdışından aldığınız ürünleri satmaktır. Satış ortaklığı yapmak affiliate marketing de denilen ve oldukça fazla başvurulan bir yöntemdir. Kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılan bu yöntem sayesinde var olan bir markanın ürünleri satılır ve satılan her ürün başına komisyon alınır. Geniş çevrelere ulaşıldığında iyi bir komisyon ücretiyle tatmin edici paralar kazanabilirsiniz.

Bir diğer yöntem de imalat yaparak ürün satmaktır. El beceriniz varsa ve tasarım yapabiliyorsanız ürettiğiniz ürünleri satabileceğiniz en iyi yer Instagram’dır. Sıra dışı şeyler olmasa da basit ve işe yarar ürünler rağbet görecektir. Bunlara örnek olarak takı tasarımları, el örgüsü hırkalar, düğün ve kına hediyelerini örnek verebiliriz. Son olarak toptan satın aldığınız ürünleri satarak da para kazanabilirsiniz. Yurt dışına sık seyahat eden biriyseniz oradan aldığınız ürünleri Instagram üzerinden satışa çıkarabilirsiniz.

Instagram Para Kazanma Yolları

Nasıl Ürün Satılır?

Instagram üzerinden ürün satışı yapılırken önemli olan şey benzer ürünleri satanların belirledikleri fiyatları iyi analiz ederek buna göre bir fiyat belirlemektir. Eğer piyasada sizin sattığınıza benzer bir ürün yoksa deneme yapılmalıdır. Farklı fiyatlar denenmeli ve talep durumuna göre uygun bir fiyat belirlenmelidir. Üretim, kargo gibi masraflar da hesaplanarak her satıştan ne kadar kar kalacağı da iyi hesaplanmalıdır.

Pratik bir e-ticaret altyapısı ile satışlarınızı desteklerseniz satışlarınızı arttırabilirsiniz. Bunun için havale veya kapıda ödeme gibi metotları kullanabilirsiniz. Ödeme havale olarak istenildiğinde bazı müşterilere güven sorunu yaşatabilir. Güvenli ödeme çözümleri sunan farklı sistemler de bulunuyor. Kredi kartı ile ödeme yapmaya olanak tanıyan bu sistemler, Instagram üzerinden satış yapanlara teknik destek sağlıyor.

Ürün satarken sunum da önemlidir. Ürünlerinize bir hikaye yaratabilirsiniz. Birçok kullanıcı arasında fark yaratmak için klasik ürün görselleri yerine hikayesi olan özgün görseller hazırlamak satışlarınızı arttırabilir. Görselliğin ön planda olduğu Instagram platformu, kaliteli ve samimi görsellerin kullanılabileceği en iyi adres.

Yalnızca takipçilerin fazla olması değil, doğru iletişim kurmak da önemlidir. Müşterilerinizle gereken mesafeyi koymak önemli ancak onlardan gelen sorular veya geri dönütlere de anlık olarak cevap verebilmelisiniz. Her takipçinizin potansiyel müşteri olduğunu düşünürseniz, iletişiminizin güçlü olması size daha fazla müşteri kazandıracaktır. Etkinliğinizi daha da arttırmak için takipçilerinize anket yapabilir ve bu anket sayesinde sizden beklediklerini daha net anlayabilirsiniz.

Müşterilerinize sunacağınız fırsatlar da onların kalıcı olmasını sağlayacaktır. Yapacağınız çekilişler, hediyeler ve indirimler sayesinde müşterilerinizin ilgisi artar. Kampanyaları ekstra masraf olarak düşünmemelisiniz çünkü uzun vadede giderleriniz size katlanarak gelir olarak dönüyor. Daha fazla takipçinizin olması da daha fazla müşteri demektir. Bu yüzden reklam amacınıza hizmet eden reklamlar hazırlayabilirsiniz. Siparişlerinizin tekrarlanması için müşterilerinize onların özel olduğunu hissettirmelisiniz. Yeni müşteri kazanmak ne kadar önemliyse, eskilerini kaybetmemek de bir o kadar önemlidir.

Instagram’da Hizmet Satışı Yapmak

Hizmet sektöründeyseniz para kazanmak sizin için çok kolay. Instagram üzerinden ürettiğiniz hizmeti satabilirsiniz. Web tasarımı yapıyorsanız, kuaför veya makyaj artistiyseniz bu işlerinizi Instagram’da pazarlayabilirsiniz. Özellikle son günlerde kişisel koçluk Instagram’da çokça karşımıza çıkıyor. Salgın hastalığın da insanları eve kapattığını ve spor salonlarından soğuttuğunu düşünürsek uzaktan spor dersleri verebilir veya koçluk yapabilirsiniz.

En Dikkat Çekici Yöntem Reklam Almak

Instagram’da takipçi sayısı belli bir sayının üstünde olan herkesin reklam aldığını görürüz. Çoğu kişi reklam alabilmek için takipçi sayılarını arttırmaya çalışırlar. Geniş kitleye hitap eden bir hesaba sahipseniz başvurabileceğiniz en kolay para kazanma yöntemi reklam almak olacaktır.

Başkalarının sayfalarını veya ürünlerini reklam etmeniz karşılığında belli bir ücret alacaksınız. Bunu düzenli olarak yaptığınızda iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. Burada zor olan kısım takipçi sayınızı arttırmaktır. Bu yüzden bu işe girerken başta reklam alan değil de reklam veren taraf olmanız gerekebilir. Büyük sayfalara kendi hesabınızın reklamını yaptırdığınızda takipçi sayınız artacak ve siz de reklam alır hale geleceksiniz.

Reklam alarak Instagram üzerinden para kazanan sayfaların çoğu mizah temalı aktif hesaplardır. Bu hesaplar yaptıkları tek reklam içerikli paylaşım ile 10 bin liraya kadar para kazanabiliyorlar.

Instagram Para Kazanma Yolları

Instagram Üzerinden Mekân veya Ürün Tanıtımı Yapmak

Popüler yollardan bir diğeri de mekân veya ürün tanıtımı yapmaktır. İlk olarak bir konu belirlenmeli ve belli bir hedef kitle oluşturulmalıdır.Belirlenen konuyla ilgili farklı ürünlerin tanıtımı yapılmalı, ilgili mekanlara giderek fotoğraf ve kısa videolar çekilmelidir. Takipçi sayısı arttıkça firmaların bu amaçla sizi bulması daha kolay olacaktır.

Instagram’da Para Kazanmak İçin Takipçi Arttırmak

Instagram’da para kazanmanın tüm yolları takipçi sayısından geçer. Takipçiniz ne kadar çoksa o kadar fazla gelir elde edersiniz. İster ürün satışı ile ister reklam ile para kazanıyor olun, hepsinin tek kaynağı takipçidir. Bu sayıyı arttırmak da sabır ve emek ister. Yapmanız gereken ilk şey profesyonel bir hesap açmaktır. Kişisel hesabınızdan belli bir takipçi sayısına ulaşsanız da bu sizin potansiyel müşterilerinizden oluşmayabilir.

İnsanlar sizi verdiğiniz hizmet için takip etmeli ki potansiyel birer müşteri olabilsinler. Bu yüzden hesabınızdaki konsepti de iyi bir şekilde belirlemelisiniz. Oluşturacağınız hesabın profil resmi veya biyografisi de yaptığınız işi anlatır nitelikte olmalıdır. Profesyonel bir imaj yaratmak için logo da kullanabilirsiniz. Biyografi yazınızı da etkileyici ve net bir şekilde yazarsanız, takipçi sayınız artacaktır.

Daha fazla takipçi arttırma yolları arıyorsanız Instagram Takipçi Arttırma Yolları yazımızı okuyabilirsiniz.

Para kazanmak için sabırlı olmak da önemlidir. Birkaç gün paylaşım yapmak takipçi sayınızı arttırmak ve düzenli bir gelir elde etmek için yeterli olmayabilir. Düzenli olarak paylaşım yapmadığınızda kazandığınız takipçileri de kaybedebilirsiniz. Bu yüzden istikrarlı bir şekilde paylaşımlarınıza devam etmeli ve konseptinize uygun içerikler üretmelisiniz.

Bir diğer yöntem ile takipçi sayısı arttırma yolu ise instagram takipçi satın al hizmeti sağlayan sitelerden takipçi satın almak. Sıfır şekilde bir hesap ile başlıyorsanız ilk başta desteklemek için takipçi satın alabilirsiniz, bu konuda önericeğim site ise GkcMedya olucaktır https://gkcmedya.com/takipci-satin-al/ ziyaret ederek göz atabilirsiniz.

Yapılan Paylaşımlar Nasıl Olmalı?

Yaptığınız paylaşımların kaliteli olması da ilgi çekmesi için önemlidir. Hazırladığınız fotoğraf ve videoların kalitesi ne kadar yüksek olursa geniş kitlelere ulaşma ihtimaliniz de o kadar yüksek olur. Karanlık ortamda çekilen fotoğraflar yerine daha aydınlık ve ışık açısının iyi ayarlandığı fotoğraflar yüklemelisiniz. Özellikle ürün tanıtımı yapacaksınız bu tür şeylere ekstra dikkat etmelisiniz. Ürününüz güzel olsa bile fotoğraf yüzünden ilgi çekici bulunmayabilir. Daha göz alıcı paylaşımlar için fotoğraf düzenleme uygulamalarını da kullanabilirsiniz.

Uzman olduğunuz veya ilgi duyduğunuz alanda paylaşım yapmanız da sizin düzenli bir şekilde paylaşım yapmanızı sağlar. Sevdiğiniz bir alana yönelirseniz bunu bir zorunluluk olarak değil hobi olarak yaparsınız. Bu da paylaşımlarınızın devamlılığını sağlar. Ayrıca uzman olduğunuz konuda daha kaliteli paylaşımlar yapacağınız ve bilgi sahibi olacağınız için takipçilerinizden gelen soruları da daha kolay şekilde cevaplayabilirsiniz.

Standart ve basit paylaşımlar yerine yapacağınız dikkat çekici paylaşımlar da insanların dikkatini çekecektir. Yaratıcı paylaşımlarınız sayesinde ilgileri üzerinize toplayarak ve merak duygusu uyandırarak takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Instagram Para Kazanma Yolları

Kalıcı Takipçiler için Etkileşim

İnternet dünyasında insanların birbirlerine güvenleri pek yoktur. Bunu sağladığınızda vazgeçilmez bir hesap olabilirsiniz. Bunun için samimi ve içten davranmalısınız. Güven veren paylaşımlarınızla takipçilerinizle aranızda bir güven bağı oluşturabilirsiniz. Bu sayede sizi sürekli takip etme eğiliminde olacaklar.

Onlarla etkileşim halinde olmanızda onların hoşlarına gidecektir. Size sordukları sorulara, yaptıkları yorumlara ve gönderdikleri mesajlara cevap verdikçe takipçileriniz kendilerini önemli hissedecektir.

Sizi kendilerinden biri gibi gördüklerinde kalıcı bir kitle oluşturmuş olursunuz. Gönderilerinizi sorgulamadan beğenen takipçilerinizin olması yeni takipçilerin de önünü açar. Bu noktada yapacağınız en büyük hatalardan biri takipçi satın almaktır. Instagram üzerinden para kazanmanın yolu gerçek bir müşteri kitlesinin oluşmasıdır.

Ancak takipçi satın aldığınızda size gönderilen sahte takipçiler beğeni ve yorum yapmayacak, botlar bunu yapsa bile karşınızda gerçek müşteriler olmayacaktır. Hiçbir anlamı olmayan kişiler sadece takipçi sayınızı çok gösterecektir. Bunun yerine daha az ama daha sadık takipçiler edinmeniz daha iyi bir tercihtir. Gönderilerinizi sürekli olarak beğenen, yorum yapan kişiler sizi daha yükseklere taşır.

Organik Takipçilerin Etkileşim Oranını Arttırma

Özellikle reklam yaparak gelir elde etmek isteyen kişiler için organik takipçilerin etkileşim oranları önemlidir. Organik takipçi sayısını arttırmak için yapılması gerekenle; kaliteli paylaşımlar yapmak, paylaşımlar arasında geçen süreyi az tutmak, etkileşimi arttıracak anketler ve kampanyalar yapmak, paylaşımlarda etiket kullanmak, gönderilerin kalitesini yüksek tutmak, farklı Instagram hesapları ile iş birliği yapmak olarak sayılabilir.

Takipçi sayısı ve etkileşim oranı arttığında viral reklam veren firmalar ile iletişime geçilmelidir. Yüksek takipçisi bulunanhesaplara markalar ulaşsa da reklam almak ve daha yüksek gelir elde etmek için sizin de çaba sarf etmeniz gerekir. Bunlara ulaşmanın en kolay yolu viral reklam veren hesapları incelemektir. İncelediğiniz reklamların hangilerinin sizin hesabınıza uygun olduğuna karar verdikten sonra firmalar ile iletişime geçebilirsiniz. Bir diğer yöntem de Instagram hesabıyla alakalı ürünlere bakmaktır. Yine hesabınıza uygun olan ürünlerle ilgili firmalara ulaşabilir ve reklam alabilirsiniz.

Etkileşimi Arttırmak İçin Yapılacaklar

Instagram’da daha fazla insana ulaşmak için platformun bazı özellikleri biçilmiş kaftandır. Bunlardan biri de hashtag kullanımıdır. Doğru şekilde kullanılan etiketler paylaşımlarınızın insanlar tarafından keşfedilmesini sağlar. Daha fazla kişiye ulaşmanın ve hesabınıza olan ilginin artmasının yolu buradan geçer. Bunu yaparken yeterli sayıda etiket kullanımı da önemlidir. Gereğinden fazla kullanılan etiketler de olumsuz bir etki yaratabilir.

Etkileşimi arttırmak için yapmanız gereken bir diğer şey de yenilikleri takip etmektir. İnsanlar eski moda şeyleri takip etmek yerine yeniliklere ve güncel paylaşımlara daha çok ilgi gösterirler. Gündemden geri kalmanız halinde takipçileriniz gönderilerinizi beğenmeyi ve yorum yapmayı bırakabilir hatta sizi takipten çıkabilir. Güncelliğinizi korumanız, takipçi sayınızı da korumaktır.

Son olarak paylaşımlarınızın doğruluğundan emin olmalısınız. Sahte ve yalancı kişilerin çok fazla bulunduğu sosyal medya platformlarında takipçilerinizin güvenini kıracak en ufak bir hareketiniz binlerce takipçi kaybetmenize sebep olabilir.

İnsanların internet üzerindeki alışverişlerinde de en önemli şey güvendir. Bir ürün veya hizmet pazarlayarak para kazanacaksınız sağlayacağınız güven ekstra önemlidir. Satışlarınızı arttırmak için bir ürünü gereğinden fazla övmek, olduğundan daha değerli göstermek de güveni sarsan durumlardan biridir.

 

 

Instagram Para Kazanma Yolları

 

Instagram’da Para Kazanmak İçin Fikirler

Instagram’da para kazanmak için yönelebileceğiniz birçok farklı alan bulunuyor. Bunlardan en popüleri butik hesap açmaktır. Doğrudan veya satış ortaklığı sistemi ile ürün satışı yapan birçok hesap bulunuyor. Doğrudan satış yapabileceğiniz gibi sadece yönlendirmeler de yapabilirsiniz. Örneğin reklam linki paylaşarak bu linke her girildiğinde para kazanabilirsiniz. Müşteriyi doğrudan ürünlerin olduğu web sitelerine yönlendirerek satılan her ürün için para kazanırsınız. İnsanlarla direkt olarak muhatap olmanıza gerek kalmadan para kazanmanın kolay yollarından biridir.

Butik açmaya göre daha karlı bir iş varsa o da ayakkabı mağazası açmaktır. Ayakkabı mağazaları ile satış ortaklığı da kurabilirsiniz. Butikte olduğu gibi burada da online satış ortaklığı veren firmalardan komisyon oranlarına bakarak seçim yapabilirsiniz. Aynı zamanda Trendyol da %11,50 oranında komisyon veriyor. Bunun gibi birçok marka bulunuyor. Takipçi sayınızın çok olması durumunda sizin yerinize markalar sizi bulacaktır.

Instagram’da Para Kazanmak İçin Gereken Takipçi Sayısı

Instagram’da takipçi sayınıza bağlı olarak kazanacağınız para miktarı değişir. Normalde takipçi sayınız ne kadar çoksa kazancınız da o kadar çok olur. Ancak bu takipçilerinizin niteliğine de bağlıdır. Verdiğiniz hizmete veya yöneldiğiniz alana göre takipçilere sahip değilseniz etkileşimin az olduğu bir profiliniz olacaktır. Yani paylaşımlarınız ilgi görmeyecektir. Bunun gibi durumlarda takipçi sayınızın çok olması bir şey ifade etmez. Daha az ama daha nitelikli takipçilerle daha fazla para kazanabilirsiniz. Önemli olan takipçilerinizin sizin paylaşımlarınıza ne kadar ilgi gösterdiğidir.

Reklam verme işlerinde bazı firmalar bu sebeplerden dolayı takipçi sayısı yerine paylaşımlardaki beğeni ve yorum sayılarına bakarlar. Takipçileriniz için size ne kadar ilgi gösterdiği çok daha önemlidir. Ayrıca takipçi satın alan hesaplar olduğunu da düşünürsek o tür hesapların reklam vermesinin hiçbir anlamı yoktur. Sonuç olarak takipçi sayısı önemlidir ancak bundan da önemlisi takipçilerin hedef kitleye uygun olup olmadığıdır.

Instagram’dan Ne Kadar Para Kazanılır?

Kazanılan para yapılan işe göre farklılık gösterir. Birçok kullanıcı bu işe ilk girdiğinde aceleci davranarak yüksek miktarda para kazanmak ister. Ancak para kazanmak emek ve zaman isteyen bir süreçtir. Hem takipçi sayısının arttırılması hem de bu takipçilerin müşteriye dönüştürülmesi ve elde tutulması çok kolay işler değildir. Belli adımlar takip edilerek gelir elde edilebilir ancak bu sürecin iyi yönetilmesi önemlidir. Etkileşime bağlı olarak değişen kazanç miktarı, para kazanma yöntemine göre de değişir.

Örneğin 100.000 takipçiye sahip bir hesabın bir paylaşım için kazandığı para 500 ile 3500 TL arasında değişir. Bu kazanç, etkileşimin yüksekliğine, takipçilerin aktifliğine ve hesapların güvenilirliğine bağlıdır. Aynı takipçi sayısına sahip iki hesaptan biri 500 TL kazanırken bir diğeri 3500 TL kazanabilir.

Para kazananlara örnek olarak LizEswein örnek verilebilir. Instagram ilk kurulduğunda üye olan 27 yaşındaki kız New York’un fotoğraflarını paylaşıyordu ve şu an 1,4 milyon takipçiye sahip. THY gibi büyük firmalarla çalışan genç kız, fotoğraflardan aldığı beğeniler için ücret talep ediyor. Sponsorlu olarak paylaştığı fotoğrafları yaklaşık 30 bin kişinin beğenildiği düşünülürse tek paylaşımda 3 bin dolar aldığı söylenebilir.

 

Aklınıza takılan soruları yorum kısmından mutlaka bize iletiniz, en hızlı şekilde size yardımcı olucağız.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu